Fogmosás kisokos – Hogyan segíts gyermekednek a fogmosásban?

2024. 05. 30. | Gyermekfogászat

A fogmosás megtanítása és támogatása fontos része a gyermek egészséges szokásainak kialakításában. Gyakorló szülőként, de fogorvosként is azt tapasztalom, hogy ez korántsem olyan egyszerű és könnyű feladat, mint ahogy azt gondoljuk. Általában az első baba fogkefe még nagy sikereket hoz, a picurka vidáman elcsócsálgatja az új játékot, közben a szülőnek is van némi sikere, pár mozdulattal meg  lehet mosni a néhány fogacskát. Aztán jön a dackorszak, az étrend színesebbé válása, a családi környezet édességgel kényeztető támogatása és bizony egyre jobban azt tapasztaljuk, hogy nekünk van szükségünk segítségre még a fogmosási rituálé kialakításában is. Kétségbeesésünkben felkutatjuk az összes javaslatot minden felületről, ahonnan csak lehet, jöhetnek a szakvélemények, az anyuka csoportok, a védőnő, a gyerekorvos és sorolhatnánk még a rendelkezésünkre álló forrásokat. Fogorvosként minden esetben azt hangsúlyozom, hogy a rendszeresség és a helyes technika megtanítása a fontos, de szülőként tudom, hogy a pozitív élmény és a játékosság is szükséges a sikerhez vezető úton. Ehhez gyűjtöttünk össze 11 tippet, mindabból, ami nálunk 3 gyereknél bevált.

1. Példamutatás

A gyerekek számára minden területen fontos a példamutatás, ez a fogmosásnál is így van. A szülők, a testvérek vagy más családtagok jó példát mutathatnak a rendszeres és helyes fogmosással. Igazítsuk a fogmosási rutinunkat a gyerek napi rutinjához. Például amíg pancsizik, mi mossunk fogat, hogy lássa ez apának/anyának is „feladat”. Abban az esetben, ha korábban zárt ajtó mögött mostunk fogat, hagyjuk, hogy meglessenek a kíváncsi tekintetek. Vigyük magunkkal gyermekünket a fogászati kontrollra. A kontroll rövid, de arra tökéletes, hogy a gyerek is megismerkedjen a fogászati környezettel és a szájápolási rutinnak ezzel a részével is. Kérjük meg a fogorvost, hogy pár percre had üljön be gyermekünk a székbe, mutassa meg az eszközöket, így a félelemnek is elejét vehetjük már gyerekkorban. Rendelőnkben külön gyereksarok is van, hogy a legkisebb páciensek is jól érezzék magukat.

2. Játékosság

Tegyük szórakoztatóvá a fogmosást vidám fogkefével, színes fogkrémmel (nálunk ez egyik gyereknél az íz, míg a másiknál a tubuson lévő mesefigura segített), elektromos fogkefével és annak gyerek applikációjával vagy énekeljetek együtt egy fogmosó dalt. Nálunk Gryllus Vilmos Fogmosó dala és a Kicsi Gesztenye Klub Fogmosó is nagy kedvenc.

3. Közös fogmosás

Amíg a gyerek kicsi, támogasd a közös fogmosást. Hagyni kell, hogy először ő próbálkozzon, majd a munkát mi fejezzük be, hogy a fogak tényleg tiszták legyenek. Tudom néha nehéz, de a pozitív megerősítés fontos, jobban építi gyermekünk önállóságát és ügyességét. Természetesen a játékosság itt is dominál, a megmaradt lepedéket le tudjátok ellenőrizni akár ételfestékkel (fültisztítóra felkenve megszínezzük a fogakat) vagy plakk festővel. Próbáljátok ki, hogy magatoknak színezitek meg a lepedéket és mutassátok meg a gyerkőcnek, hogy hogyan lesz szép tiszta a fogatok.

4. Időzítés

Az alapvető szabály, hogy naponta legalább kétszer, reggel és este mossunk fogat. Szülőként már ismeritek a napi rutin varázserejét, ez a fogmosással is így van. Alakítsatok ki olyan családi rutint, ami mindenkinek a komfort zónájában van: reggeli kakaó után, lefekvés előtt, esti pancsi után. Ha a családnak van napi ütemterv táblája, emeljétek ki a fogmosást. Nagyobbaknál segíthet a napi feladatterv bevezetése és jutalmazása.

5. Jutalmazás

A pozitív megerősítést már említettem, a jutalom is ennek egyik formája.

 

 

 

Blogunkat Pacienseink kérdései és félelmei ihletik. Azt tapasztaljuk, hogy a kezelésekről kapott információk megnyugtatják a beavatkozás előtt állókat. Ha kérdése merülne fel, keressen minket bizalommal. 

Segíthetünk? Hívjon minket bizalommal! Vagy kérjen visszahívást!

Kérjük, jelölje be a következőket:

3 + 2 =