Sok kérdés érkezik hozzám a páciensektől azzal kapcsolatban, hogy melyik fogimplantátum a legjobb választás foghiány pótlására.
Ebben a blog cikkben ezt a kérdés szeretném körbejárni és segíteni Önöknek, hogy ha fogpótlásra kerül a sor, akkor mikkel érdemes tisztában lenniük.
A fogimplantátumnak különböző típusai léteznek, a páciens egyéni igényeinek és anatómiai sajátosságainak figyelembevételével döntünk mi orvosok a fogimplantátum típusáról. Ez minden esetben az orvos feladata, a páciensnek pedig joga van minden információt és tájékoztatást megkapni.
Titánium fogimplantátumok
A fogászati implantátumok közül a legelterjedtebb típus a titánium fogimplantátum, amely bizonyítottan nagyon hatékony és tartós megoldás. A titánium fogimplantátumok biztonságosak, sok ember számára jó megoldást jelenthetnek a fogpótlásra.
A titánium fogimplantátum előnyei:
- Biokompatibilitás: A titánium implantátumok biokompatibilis anyagokból készülnek, ami azt jelenti, hogy nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy az immunrendszer elutasítja őket. Ez a beültetés sikeressége szempontjából nagyon fontos tényező.
- Tartósság: A titánium implantátumok nagyon tartósak és hosszú élettartamúak lehetnek, ezért egy megtérülő befektetés.
- Rögzítés: A titánium implantátumok a legtöbb esetben erősen rögzülnek a csontban, stabil platformot biztosítanak a fogpótlások számára.
- Megbízhatóság: A titánium implantátumok már több évtizede használatban vannak, és nagyon jó eredményeket mutatnak a fogászati beültetések során.
Fontosnak tartom ugyanakkor megjegyezni, hogy minden beültetés egyedi, és minden páciensnek más és más szükségletei lehetnek, ezért minden esetben személyre szabott kezelési tervet készítek, hogy a legjobb lehetőséget tudjuk meghatározni az adott helyzetre.
Mikor ne válasszunk titánium fogimplantátumot?
Bár a titánium implantátumok sok páciens esetében nagyon hatékonyan és biztonságosan alkalmazhatóak, bizonyos esetekben lehetnek olyan körülmények, amikor más megoldást kell választani, melyek a következők lehetnek:
- Allergia: ritkán, de előfordulhat, hogy egy páciens allergiás a titániumra. Ebben az esetben más anyagokból készült implantátumokat kell választani. Erről is bővebben említést teszek lentebb.
- Fogászati problémák: ha valaki súlyos fogínybetegségben vagy fogágybetegségben szenved, előbb mindenképpen azt a problémát kell kezelni a beültetés előtt.
- Általános egészségi állapot: bizonyos általános egészségi problémák, például a cukorbetegség, a kemoterápia, vagy a szív- és érrendszeri betegségek, kockázatosabbá tehetik a beültetést. Ezekben az esetekben gyakori, hogy más megoldásokat kell alkalmaznunk.
Milyen más fogimplantátumok léteznek még?
Ma már nem csak titánium implantátumok közül választhatnak a páciensek, ami nagyon jó hír a fém allergiás pácienseknek, ugyanis létezik cirkónium-oxidból készült implantátum is, melyet érzékeny, fém allergiában szenvedő páciensek esetében probléma nélkül, sikeresen alkalmazni lehet.
A cirkónium-oxidból készült fogimplantátum előnyei:
- Esztétikusabb: habár a titánium implantátumokkal is szép, esztétikus eredményt érhetünk el, a cirkónium oxid implantátumok ezt is felülmúlják. A legtermészetesebb eredmény ezzel a fog implantátummal érhető el, ugyanis a cirkónium-oxid kerámia színét a környező fogak és az erre készülő fogpótlás árnyalatához tudjuk igazítani, melynek köszönhetően a lehető legészrevétlenebbül illeszkednek a páciens környező fogaihoz.
- Biokompatibilitás: a cirkónium-oxid implantátumok is biokompatibilisek, a legtöbb esetben ezt az fog implantátumot a test nem utasítja el.
- Hipoallergén: a cirkónium-oxid implantátumok hipoallergének, így az allergiás reakciók kockázata nagyon minimális.
- Korrózióállóság: a cirkónium-oxid implantátumok ellenállóbbak a korrózióra és a kopásra, mint a titánium implantátumok, ami azt jelenti, hogy hosszabb ideig maradnak hatékonyak és stabilak.
- Átlátszóság: a cirkónium oxid implantátumok átlátszóbbak a röntgensugarak számára, így jobban láthatóvá válnak a környező szövetek és a csontállomány a fogszakorvos számára. Ez a fogbeültetés hosszú távú sikeressége miatt fontos szempont.
Összességében fontosnak tartom megjegyezni, hogy a beültetett fogimplantátumok hatékonysága és tartóssága nem csak az anyagtól, hanem a fogszakorvos helyes beültetési technikájától és a gondos utókezeléstől is függ!
A legjobb fogimplantátum mindig az adott páciens egyéni szükségleteihez és egyéni egészségügyi állapotához leginkább illeszkedő fogimplantátum lesz. Megfelelően képzett és tapasztalt fogorvos segítségével lehetséges csak a legjobb lehetőséget megtalálni konkrét helyzetére.
Amennyiben tudok Önnek segíteni fog hiányának fogimplantátummal történő megoldásában, forduljon hozzám bizalommal! Kifejezetten a fogpótlásokra specializálódott szakorvos vagyok, nap mint nap segítek a hozzám forduló a pácienseknek foghiány esetén. A Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinika tudományos munkájából is aktívan kiveszem a részem, mint klinikai szakorvos. Sok év tapasztalatával, emberközpontú hozzáállással és magas színvonalú kezelésekkel várom rendelőmben Budapest budai oldalán, a Millenárissal szemben.